Přejít na obsah

Evča

Turisté
 • Počet příspěvků

  19
 • Registrace

 • Poslední návštěva

Popularita

7 Neutral

Návštěvy profilu

190 zobrazení profilu
 1. V podhůří Orlických hor nezapomeňte odbočit z Kostelce nad Orlicí do Vrbic. Již 14 let tu na kopci Kastel stojí 30 metrů vysoká půvabná dřevěná rozhledna obklopená švestkami. Ohlídejte si otevírací dobu nebo se domluvte předem. U rozhledny se můžete výborně občerstvit, koupit pohledy a jiné upomínkové předměty a děti budou nadšeně řádit na skvěle vybaveném dětském hřišti.
 2. EasyJet - a nevíte, je-li možné provést ještě druhou změnu a posunout si takový let ještě z října 2020 na např. duben 2021? Díky za jakékoli informace/zkušenosti.
 3. Poblíž Kolosea, Nerónského akvaduktu, vily Monticella nebo vojenské nemocnice najdete nedávno nádherně zrekonstruovanou rotundu svatého Štěpána z 5. století s unikátním architektonickým řešením. Sice při bližším pohledu kromě 22 sloupů, 22 okem a toho, že výška i šířka je 22 metrů postřehnete čemu je věnována veškerá výtvarná tématika nástěnných fresek - 34 martýriím. Prohlédnout si můžete maďarskou kapli, věnovanou králi Štěpánovi a maďarští experti se při rekonstrukci připojili k italským a německým kolegům. Výsledek jejich práce je úchvatný!
 4. Znalosti Prvním předpokladem jsou základní znalosti všeho co sbíráte! Sbírejte do prodyšných nádob jen čerstvé zdravé kusy a vše okamžitě zpracujte. Oblečení Obujte si kvalitní obuv, raději dlouhé nohavice zastrčte do ponožek (případně do holin) a vhodný je také šátek nebo čepice. První pomoc V případě nevolnosti, zvracení, průjmu, bolestí břicha, bušení srdce, rozšíření zornic nebo poruch vědomí se po požití hub může jednat o otravu houbami. Volejte 112, jednejte rychle - zkuste vyvolat zvracení a postiženému dejte 5-10 tablet černého uhlí. Zbylý pokrm a část zvratků je vhodné v igelitovém pytlíku vzít k lékaři na rozbor. Toxikologické informační středisko je na tel. č. 224919293 nebo 224915402.
 5. Prosím o Vaše zkušenosti s půjčením kola a možností cykloturistiky po Římě. Předem díky.
 6. Netradiční rozhledničku jsme navštívili poblíž Františkových lázní, kousek od zřídla Natálie...vezměte i děti a rozhlédněte se po půvabném okolí!
 7. I v zasněženém lese můžete na dřevě listnatých stromů najít penízovku sametonohou. Kromě toho, že snáší nízké teploty, je také výhodou, že není možné si ji v té době splést s jinou houbou a vychutnáte si její výraznou chuť!
 8. S chutí jsem si přečetla všechny houbařské příspěvky a naším tipem je na podzim václavka. Po tepelné úpravě je jedlá, chutná a my je sbíráme v září, říjnu nejraději v okolí Dobříše.
 9. Pokud máte rádi zříceniny, bude se Vám líbit na Vrchu Hazmburk. Zbytky gotického hradu jsou zdálky nádherně vidět a při výstupu si užijete i výjimečnost této přírodní památky. Stačí sem zamířit z Libochovic a držet se ukazatelů na obec Klapý, kde zaparkujete, pokud jste dorazili automobilem. Otevřeno mají již od 11. května v době 10-18 hodin.
 10. Pokud se chcete projít přírodou kousek od Prahy, stačí sednout na autobus nebo do auta a vystoupit v Mníšku pod Brdy, Kytíně, Chouzavé, Voznici nebo Dobříši. Všude najdete pěší i cyklistické stezky, vedoucí krásnými smíšenými lesy!
 11. Máme překvapivou zkušenost z našich cest na kole v oblasti Milovice - Mcely, kousek severněji nad Lysou nad Labem. Můžete spojit rodinnou zábavu v Parku Mirákulum s návštěvou koupaliště ve Všejanech. Nachází se kousek za vesnicí, obklopené poli, loukami a částečně stromy. V bazénu byla čistá voda, lidí málo, vstupné symbolické a občerstvení mělo otevřeno (v sezóně). Co víc si přát?
 12. Doporučujeme trasu vhodnou pro pěší turisty i cykloturistiku. Z Brné u Poštejna jsme se vydali po asfaltce k vysílači Českých radiokomunikací. Litický Chlum najdete mezi Vamberkem a Žamberkem. Vede k němu pohodová žlutá. Nevynechali jsme odbočku s výhledem na litický lom i krásnou zříceninu. Pak po zelené turistické, která byla pro kolo náročnější návrat na asfaltku a přes křižovatku Liščí doly jsme sjeli po červené kolem dalšího lomu a studánky Panny Marie až ke krásné rodinné firmě na zpracování nazelenalého pískovce v Záměli. Nahlédnout je možné, jak se takové kameny "krájí"... A výhled máte tentokrát na dominantu Potštejna. Občerstvení sebou do batůžku!
 13. Podobným způsobem budou zřejmě řešit tuto otázku nízkonákladové letecké společnosti...
 14. Pokud byste chtěli zkusit výstup na nejvyšší horu Španělska, musíte si zaletět na Teneriffe. Je s 3 718 metry i nejvyšší v Atlantiku a zároveň 3. nejvyšší sopkou: K poslednímu výbuchu tu došlo před více než 100 lety. Doporučujeme část cesty absolvovat autem nebo busem, úpatí sopky je krásně vlhké a zelené, s přibývající nadmořskou výškou si vychutnáte změnu vegetace a často i počasí. Řada cest je upravených a téměř na vrchol do výšky 3 555 metrů je možné za 10 min. i vyjet kabinovou lanovkou. Pak ještě 30 minut pěšky. Zkusit si jakoukoliv formu turistiky na svazích nebo i přímo v kráteru této sopky, zařazené mezi 16 nejnebezpečnějších sopek světa, bude patřit mezi Vaše jedinečné zážitky.
 15. My jsme 27. 2. odlétali do Pisy a po příletu nám měřili teplotu. Nahlédla jsem na teploměr a má teplota byla o málo vyšší než 35 stupňů Celsia. Vraceli jsme se 1. 3. a v Praze na letišti žádné měření nebylo. Ani roušky nebyly takovým "hitem" jako teďˇ. O 5-6 týdnů je všechno jinak a na další odlety se můžeme jen těšit...

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt Turistou.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa převážně v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • Bud@turistou.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...