Jump to content

Marcelus

Turisté
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Marcelus

 1. Zajímá Vás jaké houby rostou v českých lesích v měsíci duben a květen? Seznam hub, které můžete při houbaření sbírat právě v tomto ročním období najdete níže: Houby rostoucí v dubnu V dubnu můžete v českých lesích najít rostoucích celkem 26 druhů hub. Velmi však záleží na nadmořské výšce a především počasí v daný den. Choroš šupinatý (jedlá houba) Chřapáč kalíškovitý (jedlá houba) Čirůvka májovka (jedlá houba) Destice chřapáčová (jedlá houba) Dřevnatka parohatá (nejedlá houba) Hlíva čepičkatá (jedlá houba) Hlízenka sasanková (nejedlá houba) Hnojní nasetý (nejedlá houba) Houževnatec tygrovaný (nejedlá houba) Kačenka česká (jedlá houba) Krasočiška žlutá (nejedlá houba) Masenka lišejníková (nejedlá houba) Míhavka vodní (nejedlá houba) Ohnivec černý (nejedlá houba) Ohnivec rakouský (nejedlá houba) Penízovka sametonohá (jedlá houba) Smrž kuželovitý (jedlá houba) Smrž polovolný (jedlá houba) Šťavnatka březnovka (jedlá houba) Terčka šišková (nejedlá houba) Terčovnice síťnatá (jedlá houba) Ucháč obecný (jedovatá houba) Ucháč obrovský (nejedlá houba) Ucháč svazčitý (jedlá houba) Ucho Jidášovo (jedlá houba) Závojenka podtrnka (jedlá houba) Houby rostoucí v květnu V květnu se již téměř zdvojnásobil počet hub v českých lesích oproti dubnu. Potkat můžete na 46 druhů hub. Jde o první měsíc, kdy se již můžete vydat do lesa na hříbky a křemenáče. Baňka velkokališná (jedlá houba) Černolupen krvavý (nejedlá houba) Choroš šupinatý (jedlá houba) Chřapáč kalíškovitý (jedlá houba) Čirůvka májovka (jedlá houba) Destice chřapáčová (jedlá houba) Dřevnatka parohatá (nejedlá houba) Helmovka ředkvičková (jedovatá houba) Hlíva čepičkatá (jedlá houba) Hlíva plicní (jedlá houba) Hlízenka sasanková (nejedlá houba) Hnízdovka nacpaná (nejedlá houba) Hnojní nasetý (nejedlá houba) Hnojník obecný (nejedlá houba) Houževnatec šupinatý (nejedlá houba) Houževnatec tygrovaný (nejedlá houba) Hřib borový (jedlá houba) Hřib dubový (jedlá houba) Hřib koloděj (jedlá houba) Hřib kovář (jedlá houba) Kozák březový (jedlá houba) Krasočiška žlutá (nejedlá houba) Křehoutka Candolleova (jedlá houba) Křemenáč březový (jedlá houba) Křemenáč osikový (jedlá houba) Masenka lišejníková (nejedlá houba) Míhavka vodní (nejedlá houba) Muchomůrka růžovka (jedlá houba) Muchomůrka šedivka (jedlá houba) Ohnivec černý (nejedlá houba) Opeňka měnlivá (jedlá houba) Peřáka zápašná (jedovatá houba) Sírovec horský (jedlá houba) Sírovec žlutooranžový (nejedlá houba) Smrž kuželovitý (jedlá houba) Smrž polovolný (jedlá houba) Šťavnatka březnovka (jedlá houba) Terčovnice síťnatá (jedlá houba) Ucháč obecný (jedovatá houba) Ucháč obrovský (nejedlá houba) Ucháč svazčitý (jedlá houba) Ucháčovec šumavský (jedovatá houba) Ucho Jidášovo (jedlá houba) Vláknice začervenalá (jedovatá houba) Voskovka papouščí (nejedlá houba) Závojenka podtrnka (jedlá houba) Máte s nějakými houbami v dubnu či květnu své zkušenosti a tipy? Neváhejte napsat či poslat své fotografie do příspěvků pod tímto článkem. Děkuji.
 2. Zajímá Vás jaké houby rostou v českých lesích v měsíci září, říjen a listopad? Seznam hub, které můžete při houbaření sbírat právě v tomto ročním období najdete níže: Houby rostoucí v září V září roste v českých lesích přes 120 hub od bedel, přes hříbky, čirůvky, klouzky i kozáky. Vyjmenovávat celý seznam hub si nechám na pozdější dobu. Zatím snad jen pár vybraných hub. Černorosol uťatý (nejedlá houba) Dřevnatka parohatá (nejedlá houba) Hlíva ústřičná (jedla houba) Masenka lišejníková (nejedlá houba) Penízovka sametonohá (jedla houba) Ucho Jidášovo (jedla houba) Houby rostoucí v říjnu Říjen je jedním z hlavních houbařských měsíců a v českých lesích najdete v závislosti na počasí pes 110 druhů hub včetně těch nejvyhledávanějších jako jsou hřiby a kozáci. Výpis všech hub připravujeme. Pokud jste nějaké houby v říjnu v lesích našli neváhejte prosím přidat fotografie i s polohou do komentářů pod článek. Děkuji. Houby rostoucí v listopadu Přes 70 druhů hub najdete v českých lesích v listopadu. Velmi však závisí na aktuálním počasí a teplotách. Většina houbařských úlovků je v první polovině listopadu. Máte zkušenosti se sbíráním hub na podzim? Přidejte své zkušenosti a fotky do komentářů pod článkem. Děkuji.
 3. Zajímá Vás jaké houby rostou v českých lesích v měsíci leden, únor a březen? Seznam hub, které můžete při houbaření sbírat právě v tomto ročním období najdete níže: Houby rostoucí v lednu Černorosol uťatý (nejedlá houba) Dřevnatka parohatá (nejedlá houba) Hlíva ústřičná (jedla houba) Masenka lišejníková (nejedlá houba) Penízovka sametonohá (jedla houba) Ucho Jidášovo (jedla houba) Houby rostoucí v únoru Černorosol uťatý (nejedlá houba) Dřevnatka parohatá (nejedlá houba) Hlíva ústřičná (jedla houba) Masenka lišejníková (nejedlá houba) Ohnivec černý (nejedlá houba) Ohnivec rakouský (nejedlá houba) Penízovka sametonohá (jedla houba) Terčka šišková (nejedlá houba) Ucho Jidášovo (jedla houba) Houby rostoucí v březnu Černorosol uťatý (nejedlá houba) Destice chřapáčová (jedlá houba) Dřevnatka parohatá (nejedlá houba) Hlíva ústřičná (jedlá houba) Hlízenka sasanková (nejedlá houba) Kačenka česká (jedlá houba) Krasočiška žlutá (nejedlá houba) Masenka lišejníková (nejedlá houba) Ohnivec černý (nejedlá houba) Ohnivec rakouský (nejedlá houba) Penízovka sametonohá (jedlá houba) Šťavnatka březnovka (jedlá houba) Terčka šišková (nejedlá houba) Terčovnice síťnatá (jedlá houba) Ucháč obecný (jedovatá houba) Ucháč obrovský (nejedlá houba) Ucho Jidášovo (jedlá houba)
 4. @Jan Nesvorný Ta Plzeň tam 😄 Šel jste i někam po okolí nebo skutečně jen přes přehradu?
 5. Ta houpací síť na pokoji nemá chybu 🙂 a jaká byla cena za nocleh (pokud mohu být tak smělý) 🙂 nebylo to příliš daleko od centra?
 6. Která místa na území ČR (v Čechách i na Moravě) jsou ta nejvíce strašidelná? Seznam těch nejstrašidelnějších přidávám níže. Velká část z nich jsou hrady, jak je známo právě v hradech se v historii odehrávali ty nejkrutější a nejděsivější události, které se podepsali na celkové atmosféře toho místa. Seznam těch nejstrašidelnějších míst v ČR Hrad Lemberk (okres Liberec, údajně nejděsivější místo v ČR) Starý židovský hřbitov v Praze Kostel sv. Jiří (Luková v Plzeňském kraji) se sádrovými duchy Popravčí louka (Slavkovský les, cca. 2 km od osady Kladská) Hora Blaník Hrad Bouzov Staronová synagoga Hrad Kost Hrad Kašperk Žďár nad Sázavou (hřbitov a poslední upír) Býčí skála (Moravský kras, rituální pohřebiště velmože) Podzemí Rabštejn Zřícenina hradu Starý Bernštejn Zámek Březnice Hrad Trosky Les Bor (oběti prokletého lesa) Pražská Loreta (kaple a barokní stavby) Samota a strašidelný dům Pohádka Hrad Zvíkov Hrad Sovinec Hrad Rožmberk Jihlavské katakomby Hrad Houska Hrad Křivoklát Navštívili jste některé z těchto nejstrašidelnějších míst v České republice nebo máte tip na jiné místo, které je děsivé? Napište prosím své postřehy či přidejte své fotky pod tento příspěvek. Děkuji.
 7. Máte nějaký tip na výlet na poutní místo v ČR? Neváhejte ho přidat pod tento příspěvek včetně Vašich fotek z výletu. Poutní místo je obvykle tradováno k nějakému zázraku či určité relikvii. Smyslem výletu k poutnímu musí je uctít památku a často poděkovat bohu či poprosit o uzdravení. Poutní cesta k místu je obvykle určena jako jisté pokání a dání oběti Bohu. Na území České republiky jsou stovky křesťanských poutních míst, kde můžete svou pouť vykonat. Obecně na území ČR jsou jako hlavní poutní místa označovány tato místa: Hlavní poutní místa v ČR Svatý Kopeček (Olomouc) Svatá Hora (Příbram) Stará Boleslav (historické centrum) Svatý Hostýn (Morava) Velehrad (Uherské Hradiště) Poutní místa v Čechách Na území Čech je většina poutních míst zaslíbena Panně Marii. Výpis těch hlavních je zde: Rumburk – Loretánská kaple Římov Sepekov Skoky Stará Boleslav – Kostel Nanebevzetí Panny Marie Stará Boleslav – Bazilika sv. Václava Strašín Svatá Hora u Příbrami Svatý Jan pod Skalou Tábor u Lomnice nad Popelkou Teplá – Klášter Teplá Nepomuk – kostel sv. Jana Nepomuckého Neratov – Kostel Nanebevzetí Panny Marie Nová Paka Petrovice u Rakovníka Praha – Bílá Hora Praha – Na Slovanech Praha – Loreta Klášter Hájek u Prahy s kaplí Luže, kostel Panny Marie na Chlumku Jablonné v Podještědí – Bazilika sv. Vavřince a svaté Zdislavy Jaroměřice u Jevíčka Kácov Kadaň – Františkánský klášter Čtrnácti sv. Pomocníků Kájov Klokoty u Tábora Koclířov u Svitav Králíky Křemešník u Pelhřimova Lomec u Vodňan Bozkov, kostel Navštívení Panny Marie – madona Panna Maria Královna hor Cvikov – Kalvárie Česká Kamenice – Kaple Narození Panny Marie Dobrá Voda u Českých Budějovic – kostel Panny Marie Bolestné Dobrá Voda u Horní Stropnice – kostel Panny Marie Těšitelky Dvůr Králové nad Labem, kostel sv. Jana Křtitele, socha Panny Marie Ochránkyně města Filipov – Bazilika Panny Marie Pomocnice křesťanů na místě zjevení Panny Marie Pokud máte s některým z poutních míst v České republice svou osobní zkušenost neváhejte napsat své recenze pod článek. Jménem všech turistů Vám děkuji.
 8. Pokud máte zkušenost s návštěvou Staroměstské radnice (Praha) nebo fotografie neváhejte je přidat do této sekce. Vše o výstavě, akcích, věži, prohlídkách i zajímavosti najdete v tomto příspěvku. Díky a těším se na Vaše fotografie. Ceník vstupné základní pro dospělou osobu – 250 Kč děti od 6 do 15 let / studenti do 26 let / senioři nad 65 let – 150 Kč děti od 4 do 6 let / senioři nad 75 let – 50 Kč rodinné vstupné (2 dospělí + max 4 děti do 15 let – 500 Kč Otevírací doba radnice pondělí – 11:00 až 22:00 úterý až neděle – 09:00 až 22:00 *prodej vstupenek končí 30 minut před zavřením pokladny Zdroje oficiální informace Staroměstské radnice 3D virtuální prohlídka radnice i orloje
 9. @Zdeňka V. A na komentovanou prohlídku jste nešli? 🙂 Často hrajeme pexeso s hrady a Pernštejn nás vždy lákal...
 10. Ta šestá fotka s kostelem se opravdu povedla!
 11. Hledáte i něco víc než jen historické památky a pěkné stezky? Rádi byste nabrali pozitivní energii z přírody a hledáte tipy na tato místa na území nejen Čech, ale celé ČR? Jste zde na správném místě. Pokud patříte mezi ty návštěvníky, kteří mají s nějaký pozitivně energetickým místem v ČR osobní zkušenost neváhejte napsat pod tento příspěvek. Pomůžeme si tak navzájem s inspirací. Děkuji. Seznam vyhlášených energetických míst v ČR Vrch Hostýn (poutní místo na Moravě) Hora Říp (na vrchu se nachází malá rotunda) Panenský Týnec (asi nejznámější místo v České republice) Kamenný kruh Nemějice (na hoře Tábor) Vrch Babka v Brdském pohoří Boží kameny u Strakonic v Čechách Poutní kostel Panny Marie Pomocné (u svahu Příčného vrchu) Sedmihoří (najdete přibližně 10 kilometrů od Horšovského Týna) Svatý kopeček Mikulov (úchvatný pohled na jižní Moravu) Boží kameny u Strakonic Jeskyně Pekárna (Moravský kras) – vhodné pro propojení s předky Kromě pozitivní mohou místa vyzařovat také negativní energii, právě těmto místům se historicky snažili lidé při budování míst vyhnout. A pokud už zde něco postavili (jako například hrad Houska), odehrávali se zde často nepěkné události. Mé osobní doporučení Pro mě je jedno místo mimo seznam – Potštejn! Právě zde na náměstí cítím doslova nejlepší pocity štěstí a pobyt zde v letním slunci mě nabíjí pozitivní energií na celou zimu. Vřele doporučuji 🙂
 12. Díky, vypadá to jako krásná trasa s výhledem na rybníky a mezi stromy... je turistická cyklostezka dobře značená?
 13. @Veverka 2 km Tři facky 😄 😄 paráda...
 14. No propast Brázda má hlavní nevýhodu: dostupnost. je na opravdu nedostupném místě na Slovensku... osobně neznám nikoho kdo by tam byl, ale slyšel jsem o ní, ovšem podle fotek na googlu nevypadá nijak úchvatně... 😞
 15. Ahoj, narazili jste někdy na vtipnou obec či město? Napište ji do komentářů + fotodokumentace by byla taky fajn 🙂 Díky! Já začnu s inspirací z internetu těch, které mě osobně pobavili 🙂 Držkov – vesnice v severních Čechách Onen Svět – v katastru Zahořany se nachází tato vesnička, je zde také pěkná Langova rozhledna Smraďavka – název vesnice vznikl od sirných pramenů v okolí, najdete ji přibližně 3 km západně od Uherského Hradiště Zlosyň – ves nedaleko Kralup nad Vltavou Čunín – v okrese Prostějov Hovězí – skutečně byl název odvozen od chovu dobytka v této vesnici Močovice – odvozeno je překvapivě od německého jména Motz (podobně jako náš Matyáš) Vepříkov – nejprve Vepřkův Dvůr, pak Vepřkov a nakonec dnešní Vepříkov je také název vesnice v ČR Mrsklesy – tento název obce se postupně vyvíjel už od roku 1364
 16. Za mě rozhodně nejlepší nástroj pro inspiraci kam se vydat ve volnu na výlet v České republice. Přiblížím si vždy oblast o kterou mám zájem, pak kliknu na jednotlivé památky a ihned vidím informace s popisem včetně vstupného. Pak ještě použíji plánovač abych věděl kudy jet a výlet je hotový 🙂

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt Turistou.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa převážně v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • Bud@turistou.cz
 • ×
  ×
  • Create New...