Přejít na obsah
Marcelus

Dokumenty & doklady na cestování (Co mít s sebou na dovolené?)

Doporučené příspěvky

Které doklady a dokumenty si s sebou vzít na dovolenou či cestování a proč? Pěkné shrnutí jsem vyštrachal z hlubin facebooku pro všechny turisty a milovníky cestování do zahraničí. 🙂 Třeba se bude hodit.

 1. CESTOVNÍ PAS - O tom jsme si už psali, ale jen připomínáme, že doporučujeme mít pasy tři. Jeden hlavní VŽDY U SEBE, druhý ve velkém batohu a třetí u rodinného příslušníka doma v ČR.
 2. OČKOVACÍ PRŮKAZ - Nechte si od vašeho praktického doktora vystavit mezinárodní očkovací průkaz (ten žlutý) a zjistěte si platnost vašich očkování, popřípadě jej doplňte. Jako cestovatelské minimum se považuje: Žloutenka - Tetanus - Břišní tyfus. Záleží na tom, kam cestujete, jaké požadavky má daná země.
 3. ČESKÝ a MEZINÁRODNÍ ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ - Pokud budete po cestě chtít řídit automobil, nebo například v Thajsku skútr, nechejte si zhotovit mezinárodní řidičské průkazy. Pozor! Jsou dva druhy. Jeden má platnost rok a druhý tři roky. Jeden užijete v USA a druhý je na zbytek světa. Proč to tak je, nikdo neví a nikdo na úřadě, nebyl schopen odpovědět. Pamatujte si, že řidičské oprávnění AM, které vám umožňuje řídit skútr na našem českém řidičáku, platí POUZE NA ÚZEMÍ ČR, nikoli v zahraničí! Vždy tedy dodržujte platné zákony a používejte helmy! Mějte u sebe i váš český řidičský průkaz.
 4. PLATEBNÍ DEBETNÍ KARTY - ach ty banky! Nemám rád banky, ale během cest na nich budete závislí. Vždy si dávejte pozor, aby byla vaše banka schopná reagovat i při časovém posunu pásma. Například EQUA BANK večer spí a i když je v Thajsku odpoledne a vy chcete zaplatit hostel, nebo letenku, prostě si musíte počkat až se banka vyspinká a po snídani vám vaše peníze milostivě pošle. Bankovních účtů si zřiďte víc, alespoň dva. A samozřejmě s platebními kartami VISA i MASTER Card. Nezapomeňte, aby byla karta multi-měnová. Pro jednodušší výběr EUR a USD. Využívejte také spoření na svém účtu. Finance rozdělte do bank, do účtů, tak aby bylo všude něco. Finance mějte na spořícím účtu, protože je to vaše ochrana při ztrátě karty.
 5. VÍZA - Víza zařizujte s dostatečným předstihem. Na oficiálních stránkách úřadů zemí, kam se chystáte a nebo na ambasádách tady v ČR. Doporučujeme elektronická víza, protože vám ušetří komunikaci s potencionálními podvodníky na pozemních hraničních přechodech. Mějte s sebou dostatek malých fotografií, pro víza řešená a vystavovaná v průběhu cesty.
 6. POTVRZENÍ O PŘEVOZU LÉČIV - Máme s sebou na cestách tolik zdravotnického vybavení, že bychom mohli otevřít vlastní e-shop. Nejsem zdravotník s titulem a proto nemám oprávnění držet léčiva. Pokud se však vydáváte do opravdu odlehlých a nebezpečných míst, má přijít na řadu zdravý rozum. Od lékaře máme tudíž potvrzení, z jakého důvodu převážíme tyto léčiva. Vše je tedy legální, léčiva máme s originálním letáčkem a potvrzení je ve třech světových jazycích. Samozřejmě jsme seznáme s i/kontraindikacemi a umíme léčiva použít. Pokud užíváte vy nějaké léky, nechte si potvrzení vystavit také a převážejte je v originálním obale.
 7. NÁHRADNÍ SIM KARTY - Doporučujeme mít u sebe několik náhradních před nabitých SIM KARET, vždy s jiným operátorem. Ale mějte je neaktivované, takto mají nekonečnou expiraci. Můžete se ocitnout v maléru a musíte si zavolat. Často není signál, ale jiný operátor signál mít může. Také doporučujeme kupovat vždy místní SIM kartu s daty. Ty tarify jsou vesměs levná záležitost a ušetří vám to mnoho starostí s hledáním WiFi připojení.
 8. ÚŘADY - Před odletem se zaregistrujte v systému DROZD Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí (DROZD) umožňuje účinně organizovat pomoc českým občanům.
 9. CESTOVNÍ POJIŠTĚNÍ - Znám tolik hrdinů, kteří cestují bez pojištění a pokud vás k tomu bude někdo motivovat, buďte vždy chytřejší! Cestovní pojištění je vaše pojistka v případě průšvihu. A že se občas pojištění hodí, protože ceny v zahraničí, nejsou tak lákavé jako ceny našeho zdravotnictví. Investujte tedy čas a finance do kvalitního pojištění. Na toto téma budeme natáčet extra video, tak nás sledujte. Doporučujeme k uvážení pojištění od Safety Wings, True Traveller a nebo pojištění od ČPP, které máme na cestách nyní my.
 10. KOPIE A ZÁLOHA VŠEHO - Záloha, záloha a zase záloha! Udělejte si kopie všech těchto důležitých dokumentů, vašich lékařských zpráv, důležitých smluv vašeho majetku v ČR, nájemní smlouvy, výpis z trestného rejstříku, firemní dokumenty a vše ostatní důležité. Udělejte si kopie a zálohujte si je na nějaký přenosný FLASH DISC, CLOUD, E-MAIL, prostě všude možně. Ať se v případě problému k dokumentům rychle dostanete. Nahrajte si scan dokumentů i do mobilu do tajné složky. Budete mít tak doklady a dokumenty vždy po ruce, navíc v bezpečí.
 11. OBČANSKÝ PRŮKAZ - Divíte se proč? Ten v zahraničí nebudu nikdy potřebovat! Ano, v zahraničí ne. Ale pokud z letiště nejedete ihned domů, občanka se vám bude hodit. Já při prvním návratu šel hned na úřady, ale bez občanky si člověk neškrtne. Ušetří vám to práci a čas!
BONUS - chraňte vaše citlivá data a LETENKY! Mnoho lidí rádo fotí své letenky na důkaz jejich nynějšího cestovatelského rozpoložení. To je zajisté báječné, ale QR CODE na letence už tak ne. Obsahuje vaše citlivá data stejně jako platební karty a další.
Jaké dokumenty nosíte na cestách vy? Určitě zde nezaznělo vše, tak se s ostatními podělte o vaše názory, zkušenosti a nějaké tipy a triky

Sdílet tento příspěvek


Odkaz na příspěvek

Zapoj se do diskuse

Přidej příspěvek nyní a registruj se později. Pokud máš účet, přihlaš se zde.

Návštěvník
Reagovat na příspěvek...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Kdo si právě prohlíží tuto stránku   0 registrovaných uživatelů

  Žádný registrovaný uživatel si neprohlíží tuto stránku

O nás

Staň se turistou a sdílej své zážitky s ostatními! Komunitní projekt Turistou.cz je určen všem milovníkům nejen turistiky, ale obecně všem kdo rádi objevují a poznávají nová místa převážně v České republice.

Co zde najdete?

Především tipy, kam se vydat na výlety. Ať už jde o hrady, zámky či zříceniny... turistické trasy a netradiční místa, která zatím zná jen pár vyvolených. Komunita přidává nejen popisy míst, ale především osobní zkušenosti.

Jak se mohu připojit?

Patříte mezi vášnivé turisty či jen občasné víkendové výletníky? V obou případech se můžete během pár vteřin registrovat a přidávat své postřehy ze všech Čech, Moravy i Slezska. Každý je zde vítán!

Potřebujete poradit?

Pokud máte problém či dotaz napište na:

 • Bud@turistou.cz
 • ×
  ×
  • Vytvořit...